Szukaj ikona

Łóżka do sypialni

Czy wiesz, że...

Łóżko towarzyszy ludziom już od neolitu, a może i dłużej. Generalnie, jest to wynalazek, którego datowanie jest niezwykle trudne do określenia - na pewno jest jednym z najstarszych przebłysków geniuszu ludzkiego. Jego początki nie były tak zaawansowane konstrukcyjnie jak dzisiejsze łóżka. Zwykle były to odpowiednio ułożone posłania ze skór i liści. Konstrukcje na podwyższeniu, bliższe sercom współczesnych Europejczyków, pojawiły się dopiero w starożytnym Egipcie. Preferowali oni sen na platformach wykonanych z drewna, sięgających kilka centymetrów nad podłogę. Wysokość łóżka nie miała specjalnego znaczenia, ale zwykle najważniejsze persony w państwie spały na większych wysokościach.

Ciekawostka: Współcześnie łóżka z baldachimem uważane są za gustowne i pełne elegancji, podczas gdy pierwotnie baldachim był formą odgrodzenia się od służby, która często spała w tym samym pomieszczeniu co "Pan".

Jak wybrać łóżko do małej sypialni?

Małe sypialnie stanowią pewne wyzwanie podczas doboru łóżka, które ma połączyć cechy praktyczne z komfortem. Jednak zakładając, że jest to najważniejszy element pokoju, można pokusić się o zajęcie większości, a nawet całej jego powierzchni. Wybierając model do małej sypialni sięgnij po modele o wąskiej ramie, która nie zwiększa "sztucznie" powierzchni mebla. Kolejną kwestią jest inwestycja bądź wybór łóżka z pojemnikiem na pościel chowanym pod stelażem lub wyposażone w specjalnie zaprojektowane na ten cel szuflady. Celem wizualnego powiększenia pomieszczenia zrezygnuj ze zbędnych elementów wyposażenia, np. zmień stojącą lampę na kinkiet ścienny. Praktyczność będzie podobna, a zyskasz miejsce. Analogicznie warto sięgnąć po podwieszane półki (niezależnie czy "otwarte" czy w formie wiszącej szafki).

Solidna rama łóżka - z drewna czy z metalu?

Rama łóżka musi być solidna, dobór materiału z jakiego jest wykonana to sprawa zwykle drugorzędna. Pierwsze skrzypce gra jakość, sposób połączenia poszczególnych elementów, grubość elementów oraz ich zabezpieczenie. Ma ono olbrzymie znaczenie, bowiem przekłada się na trwałość całego mebla. Decydując się na łóżko drewniane zwróć uwagę z jakiego drewna jest wykonane. Najlepszym wyborem jest buk, mahoń oraz dąb - charakteryzują się one największą twardością i odpornością na codzienne użytkowanie. Jeżeli natomiast postawisz na łóżko metalowe, wybierz modele z grubej stali, którego konstrukcja jest skręcana przy pomocy solidnych śrub.

Jak dobrać materac?

Dobór materaca wymaga poświęcenia znacznie większej ilości czasu, bowiem jest to problem o wiele bardziej złożony. Wynika to z mnogiej ilości konstrukcji, typów pianek, występowania lub nie - sprężyn. Same materace sprężynowe, które uznawane są za podstawową propozycję, mogą być wykonane na dziesiątki, jak nie setki sposobów.

Materac został stworzony z myślą o zapewnieniu użytkownikowi zdrowej pozycji podczas snu. Jego zadaniem jest podpora ciała, a konkretnie odciążenie kręgosłupa. Wszystko to ma przełożenie na komfort oraz bezpieczeństwo podczas snu. Inną opcją jest sofa, jednak jest to zdecydowanie gorsza opcja ze względu na fakt, że jest to mebel przeznaczony do użytkowania w pozycji siedzącej. Owszem, można na nim czasem spać, ale ma zwykle twardą powierzchnię i trudno mówić o jakimkolwiek dopasowaniu do indywidualnych potrzeb osoby śpiącej.

Zadbaj o komfort podczas snu

Średnio człowiek spędza w łóżku ok. 7 godzin, co stanowi niemal 30% całego życia. Warto zatem zadbać, by był to czas komfortu i przyjemności. Podczas snu organizm ludzki się regeneruje, mięśnie się rozluźniają, po prostu odzyskuje wewnętrzną równowagę. Stanowi niezastąpiony element wypoczynku po ciężkim dniu. Chyba nie potrzeba więcej powodów, aby stwierdzić, że wybór materaca jest bardzo istotną kwestią. Prawidłowo dobrany model jest niejako gwarancją komfortu snu i odpowiedniego podparcia kręgosłupa. Ma on duży wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie każdego dnia.

Twardy czy miękki materac?

Zastanawiasz się jednak jaki materac wybrać - twardy, czy może jednak miękki? Wiele zależy od wagi osoby, która ma na nim spać. Bowiem jest zasada, że im ciężar ciała jest większy tym twardszy powinien być materac, aby człowiek się w nim po prostu nie zapadał. Nie miałoby to pozytywnego wpływ na komfort, a tym bardziej nie zapewniłoby zdrowego i bezpiecznego snu. Wybrany model materaca powinien być dłuższy o przynajmniej 20 cm od wzrostu jego użytkownika.

Osoby o wadze 80 kg oraz większej, powinny sięgnąć po materace średnio twarde bądź twarde (H2, H3). Jednak ma to zastosowanie w przypadku ludzi o wzroście do 170; 180 cm. Paradoksalnie osoba wysoka i wizualnie szczupła, ważąca 90 kg najlepiej wyśpi się na materacu H2. Podczas gdy niska, ważąca 80kg powinna sięgnąć po model z twardością na poziomie H3. Reasumując, dobór materaca musi być przeprowadzony pod potrzeby indywidualnego człowieka, tak by zapewnić jego kręgosłupowi odpowiednie podparcie (aby przybierał naturalne krzywizny podczas snu).

MakroDom Opinie z ekomi-pl.com
  • Cena: PLN PLN
  • Sklep internetowy Sellingo.pl